Търговска марка | Марката е знак, който е способен да отличава стоките и/ или услугите на едно лице от тези на други лица. Такива знаци могат да бъдат например думи, включително имена на лица, букви, цифри, рисунки, фигури, формата на стоката или на нейната опаковка, цветове, звуци или всякакви комбинации от такива знаци – няма ограничения, доколкото знакът може да бъде представен по начин, който позволява ясно и точно да се определи предметът на закрилата, предоставена с регистрацията. Правилата за регистрация и закрила на марките в България се съдържат в Закон за марките и географските означения.

 

Както по отношение и на другите обекти на индустриална собственост, условие за придобиване на право върху марка е регистрацията в съответния компетентен орган – чрез подаване на заявка и заплащането на такси. Използването на нерегистриран знак дава права на ползвателя само по изключение и тези права не могат да бъдат приравнени на правата върху регистрирана марка.

По време на производството по регистрация други лица с по-ранни противопоставими права (марки, търговски имена и други, определени в закона) могат да подадат опозиция, с която да възпрат регистрацията на марката. Важно е да се знае, че дори и след регистрация на марката лицата с по-ранни права могат да поискат нейното заличаване. Вижда се, че изключително важен принцип в интелектуалната собственост е принципът, че първият по ред е първи по право.

Регистрацията на търговските марки е териториално ограничена – действа на територията на държавата, чийто национален орган я е осъществил. Т.е. тя има териториално действие. Съществуват и възможности за регистрация на регионално ниво, като например регистрация на марка на Европейския съюз. Тя се осъществява от агенция на Европейския съюз, наречена European Union Intellectual Property Office (EUIPO), в превод Служба на ЕС за интелектуална собственост. Регистрирана търговска марка на ЕС действа едновременно на територията на всички държави-членки на ЕС.

 

Правото върху търговска марка е ограничено по обхват – само за стоки и услуги, за които е регистрирана марката.

Срокът на действие на регистрацията на търговските марки е 10 (десет) години и може да бъде продължаван неограничавано за последващи периоди от по десет години срещу заплащането на съответните такси.

Притежателят на марка има задължение да я използва за стоките и/или услугите, за които е регистрирана. В случай че марката не е реално използвана – съществува риск от отмяна.

Видовете търговски марки се определят в зависимост от  различни квалифициращи  критерии. Според начина им на представяне те могат да са:

  • Словни – състоят се изключително от думи или букви, цифри или други писмени знаци или комбинация от тях;
  • Фигуративни – при които се използват нестандартни знаци, стилизиране или оформление, графични елементи или цвят, включително марки, които се състоят изключително от фигуративни елементи (лога, емблеми и др.).;
  • Комбинирани – включват в състава си както словни, така и образни елементи, като закрилата обхваща тяхната цялост. Словните, фигуративните и комбинираните марки са най-често използвани и регистрирани в практиката;
  • Триизмерни;
  • Звукови;
  • Цвят или комбинация от цветове и други.

 

Според териториалния им обхват марките биват:

  • национални (регистрирана в конкретна страна, например България);
  • европейски (с действие на територията на Европейския съюз);
  • международни (с посочване на страни-членки на Мадридската система за заявяване и регистрация);
  • марки на други регионални съюзи с наднационално действие (напр. Бенелюкс).

 

Марките, както и интелектуалната собственост като цяло, са от изключително значение за успешния бизнес и увеличаване стойността на имуществото в търговското право. Една от основните им функции е да отличават продуктите на една компания от тези на конкурентите. Същевременно те могат да бъдат и надежден ориентир за качеството на предлаганите стоки и услуги, т.е. да изпълняват и гарантираща функция. Те помагат на компаниите да изградят репутация, като вдъхват доверие на потребителите по отношение на стоките и услугите, които предлагат. Успешната и наложена на пазара търговска марка е важен нематериален актив.

Прочетете още от блога на Manev&Partners:

Изключване на съдружник от ООД

Интелектуална собственост на дизайна

Патент и полезни модели – накратко