Какво точно е патент? Открийте отговора на този въпрос в тази статия на Manev&Partners:
Патент – това е защитен документ, който се издава за патентоспособно изобретение от всички области на техниката, което е:
- Ново – световна новост;
- Промишлено приложимо – може да бъде възпроизвеждано многократно;
- Има изобретателска стъпка – иновативност в дадената техническа област.
Не всяко изобретение може да бъде патентовано, дори и то да притежава световна новост. Изобретението трябва да представлява техническо решение на конкретен технически проблем. Съгласно действащия в България Закон за патентите и регистрация на полезните модели не се издава патент за изобретения за:
- открития, научни теории и математически методи;
- резултати от художествено творчество;
- планове, правила и методи за интелектуална дейност, за игри или делова дейност и компютърни програми;
- представяне на информация.
Всеки патент за изобретение носи изключително право, което е ограничено по време и има териториално действие. Максималният срок на действие е 20 (двадесет) години¸ при условие, че се плащат съответните такси, след което изобретението става свободно за използване. Предвидено е изключение за лекарствените продукти и продуктите за растителна защита, за които може да се иска издаването на сертификат за допълнителна защита за още 5 години. Съществува процедура по обявяване на недействителност на патент, когато патентопритежателят може да загуби правата си.
Получаването на патент за изобретение не става „автоматично“ след описване или разработване на идея или концепция. Необходимо е да се премине през патентна процедура (регистрация) пред съответния административен орган, за което се дължат и такси. Патентната процедура е най-сложното производство по регистрация на обект на индустриална собственост. Заключава се в няколко ключови етапа:
- Подаване на заявка. Правото на заявяване принадлежи на изобретателя или на неговия правоприемник (например работодател при създаване на изобретение по време на изпълнение на служебните задължения). Когато правото на заявяване принадлежи на няколко лица, то се упражнява от тях съвместно;
- Датиране на заявката – заявката получава дата при наличие на заявление за патент с наименование на изобретението, за което се иска издаване на патент; идентификационните данни на заявителя; описание на изобретението, разкриващо най-малко неговата същност;
- Проверка за наличие на класифицирана информация;
- Формална експертиза;
- Проверка за връзка с претендиран приоритет;
- Предварителна експертиза и експертиза за допустимост на правната закрила;
- Публикация на заявката;
- Възможност за възражения от трети лица;
- Проучване и експертиза по същество за новост, промишлена приложимост и изобретателска стъпка;
- Издаване на патент.
Изключителното право, което предоставя патентът, включва авторското правото на притежателя да използва сам създаденото изобретение, да разрешава на трети лица да го използват чрез предоставяне на лицензия и да забранява на трети лица да го използват без разрешение. Изобретателят на изобретение има право да бъде посочван в заявката, в издадения патент за изобретение, както и в публикации относно изобретението. Това право е лично и непрехвърлимо.
Патентните права са валидни само в страната, в която е издаден защитният документ – подобно на всеки обект на индустриална собственост има териториално ограничение. Има различни начини за патентоване според търсения географски обхват:
- Национален патент;
- Европейски патент и Единен патент;
- Патентоване по международен ред.
Патентоването в чужбина е процес, който се основа на две предпоставки:
- Първата от тях е свързана с териториалния характер на действието на патента – той действа само на територията на страната, която го е издала, като на териториите, където изобретението няма патентна закрила, то е свободно за използванe от всяко заинтересовано лице.
- Втората предпоставка е свързана с желанието и стремежа на всеки национален патентопритежател неговото изобретение освен реализация на националната територия да получи и външноикономическа реализация на територията на други държави.
Договорът за патентно коопериране (The Patent Cooperation Treaty – PCT) създава международна система за получаване на патент в различни държави. Чрез подаване на една международна заявка за патент съгласно PCT заявителите могат едновременно да търсят закрила за изобретение в голям брой страни. Според данни на Световната организация за интелектуална собственост PCT системата понастоящем има 157 страни-членки, което включва повече от половината държави в света.
През 2023 г. отбелязахме исторически момент в съвременната история на патентната закрила в Европа – въвеждането на Единния патент. Подготовката на системата започва още с Регламент (ЕС) № 1257/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2012 г., но Единният патент и Единният патентен съд заработват едва на 01.06.2023 г. и то не във всички държави- членки на ЕС. Новият Единен патент се основава на Европейския патент, издаден от Европейското патентно ведомство (ЕПВ) съгласно правилата на Европейската патентна конвенция (ЕПК), като след издаването на Европейския патент патентопритежателят може да поиска единно действие, като по този начин да получи европейски патент с единно действие (Единен патент). Понастоящем Единният патент действа единствено в 17-те държави- членки на ЕС, които са ратифицирали Споразумението за Единен патентен съд. Очаква се през следващите години все повече държави- членки на ЕС да ратифицират споразумението.
Така наречените „малки изобретения“ често са обект на закрила чрез регистрацията на полезен модел – осигурява вид защита със занижени изисквания за патентоспособност и сравнително кратка продължителност (максимално 10 години) в сравнение с класическия патент. Подходящ при не чак толкова сложни технически решения или за изобретения, които имат по-кратък икономически живот и реализация. Подлежи на регистрация, за което се дължат и такси. Съществува и процедура по заличаване.
Производството по регистрация е значително улеснено в сравнение с производството по издаване на патент и се заключава в няколко ключови етапа:
- Подаване на заявка;
- Датиране на заявката – заявката получава дата при наличие на заявление за регистрация с наименование на полезния модел, за който се иска регистрация; идентификационните данни на заявителя на български език; описание на полезния модел; чертежи, ако са необходими; една или повече претенции;
- Проверка за наличие на класифицирана информация;
- Проверка за платени такси;
- Формална експертиза;
- Проверка за регистрация – подобно на предварителна експертиза и експертиза за допустимост на правната закрила при патента; няма експертиза по същество, а само проверка дали не е налице явна промишлена неприложимост;
- Издаване на свидетелство за регистрация.
Въпреки че полезният модел като правен обект съществува само в някои държави (България, Румъния, Германия, Италия и други), отново насърчава изобретателността, иновациите и стимулирането на творчеството.
Прочетете още от блога на Manev&Partners:
Leave A Comment